ГЛОБАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ СУЧАСНОСТІ ТА ШЛЯХИ ЇХ ВИРІШЕННЯ
В ході розвитку цивілізації людство стикалося з певними труднощами. Але про глобальні проблеми вчені почали говорити в 70-80 роках минулого століття, коли для життєзабезпечення населення було потрібно більше ресурсів. Та й відходи стали значно збільшуватися. Які глобальні проблеми хвилюють на сьогоднішній день?
10 ПРИРОДНІ КАТАКЛІЗМИ
Глобальне потепління призводить до зміни температур у верхніх і нижніх шарах землі. У зв'язку з цим спостерігається кардинальні зміни в атмосфері, що призводить до аномалії і катаклізми.
9 ВІДСТАЛІСТЬ ДЕЯКИХ КРАЇН
Зараз існують на планеті країни, де голодують люди. У більшості страждають діти, у яких організм не сформувався. Імунітет без якісної їжі не справляється із захворюваннями. Тому вони часто хворіють і помирають. Про розумовому розвитку навіть не доводиться говорити. Головна мета - вижити.
8 МИРНЕ ОСВОЄННЯ КОСМОСУ
Випробування зброї засмічують атмосферу. Варто звернути увагу на те, щоб розвиток космосу не загрожувало життю людей. Тому в освоєнні космічного простору необхідно дотримуватися тільки мирних цілей. А найкраще - дотримуватися міжнародного співробітництва та розуміння.
7 ВИКОРИСТАННЯ РЕСУРСІВ СВІТОВОГО ОКЕАНУ
Світовий океан завжди був джерелом існування. Зараз бажано направити дії на те, щоб він перетворився в цілу природно-господарську систему. Відмовитися від поховання ядерних відходів, заборонити військові випробування і створити світову структуру морського господарства.
6 ПРОДОВОЛЬЧА
Всесвітня організація охорони здоров'я озвучила страшну цифру - 1,2 млрд чоловік недоїдають. Щоб ці дані зменшилися, слідують виробити загальний план дії. По-перше, розорати землі, розвести рибу. По-друге, вирощувати рослини і породи тварин, які стійкі до хвороб.
5 ЕНЕРГЕТИЧНА
Щоб забезпечити себе паливом в холодний період, людина знищує дерева. Неконтрольовані дії призводять до скорочення видів тварин і рослин. Порушується баланс. Отримання енергії завдяки сонцю, вітру можуть вирішити проблему тепла і світла.
4 ДЕМОГРАФІЧНА
Людство поступово збільшується. Тому слід кардинально задуматися владі держав, де чисельність жителів дуже висока. Єдиний правильний вихід - це продумана демографічна політика, де будуть враховані інтереси нації, збережені традиції і надані певні умови для життя.
3 СИРОВИННА
Причина виникнення сировинної проблеми - постійне зростання обсягів мінеральної сировини, який одержують з надр землі. Поступово сировину втрачає свою цінність. Якщо порівняти вміст міді в руді, то зараз вона знизилася на 30%. Від цього страждають люди, які купують неякісні товари.
2 ЕКОЛОГІЧНА
Нераціональне використання природних копалин і поступове забруднення навколишнього середовища - ось кроки людської діяльності, що ведуть до великої проблеми. Скоро наша планета перетвориться в єдину звалище, яку описував у своєму оповіданні американський письменник Рей Бредбері. Від природної краси нічого не залишиться.
1 МИРУ
Тема війни зараз дуже гостра. Бажання воювати було присутнє завжди. Але з розвитком ядерної зброї небезпека знищення цілих континентів зростає. Єдине правильне рішення в цьому питанні - мирне співіснування.
Глобальні проблеми сучасності розглядаються з двох різних сторін: безпеки людини і планети. Саме тому все частіше виникають труднощі в гармонійному існуванні людей на Землі без шкоди зовнішньому світу. Щоб реалістично оцінити критичність і необхідність термінових змін в житті, пропонуємо прочитати статтю, яка описує проблеми сучасності та можливі варіанти їх вирішення.
ОСНОВНІ ГЛОБАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ СУЧАСНОСТІ
Все частіше новинні випуски шокують людей жахливою статистикою щодо насильства, аваріях, викидах в атмосферу, виснаженні земних ресурсів і наближенні глобальної катастрофи. Коли в розвинених країнах займаються роботами з штучним інтелектом, деякі національності зникають з лиця Землі через відсутність медичної допомоги і чистої води.
Люди настільки погубили навколишнє середовище, що для відновлення балансу потрібно прийняти ряд складний рішень, які матимуть масовий характер. Одна людина не може змінити весь світ, але уявіть якщо 7 млрд людей одночасно захочуть допомогти один одному.
Для таких випадків існує безліч організацій, в яких розглядаються глобальні проблеми людства і те, як ви можете зробити внесок в їх рішення.
Розглянемо основні проблеми:
- Продовольча безпека.
Число голодних людей у світі за останні кілька років значно збільшилася. Кожна дев'ята людина в світі зазвичай голодує і, як наслідок, страждає від дефіциту поживних речовин. На перший погляд може здатися, що проблема в нестачі виробленої їжі, але ця думка помилкова. Людям просто не вистачає грошей, щоб купувати здорову їжу.
- Проблема охорони здоров'я.
Крім недоїдання є багато інших проблем, які впливають на здоров'я людини в глобальному масштабі. У минулому основна увага вчених і організацій охорони здоров'я було сфокусовано на інфекційних захворюваннях: гепатиті, холеру, малярію, туберкульоз та ВІЛ. Розширення доступу до чистої води і поліпшення освіти в області санітарії привели до зниження поширення переданих хвороб у всьому світі. Однак це не означає, що зусилля по поліпшенню санітарії повинні бути припинені.
В даний час світове медичне співтовариство займається вивченням неінфекційних захворювань, таких як рак, діабет, хронічні респіраторні і серцево-судинні захворювання.
В даний час від інфекційних хвороб помирає 70% людей, а країни з низьким рівнем доходу страждають найбільш серйозно. Яскраво виражена ця проблема в Таїланді, Південній Африці, Мексиці та Індії.
- НЕОБХІДНІСТЬ ГЕНДЕРНОЇ РІВНОСТІ.
Наступна проблема виникла в зв'язку з історичними умовами, які вибудували перед жінками соціальні бар'єри для економічної і особистої свободи. Незважаючи на те, що багато зусиль було докладено для полегшення цієї проблеми, викорінити її повністю не вдалося.
У багатьох патріархальних країнах жінки позбавлені прав з раннього віку. Їх не пускають до школи, не виділяють фінанси на вищу освіту і вважають, що жінка повинна сидіти вдома. Як результат, жінки як і раніше заробляють менше чоловіків. Така нерівність призводить до марної трати потенціалу і перешкоджає культурному і технічному прогресу. Незахищені жінки все частіше стають жертвами насильства і агресії.
- Потреби Африки.
Ряд тривожних статистичних даних ООН вказує на гостру потребу в гуманітарній підтримці Африки. У цьому регіоні спостерігається найвища в світі дитяча смертність і число людей, що живуть з ВІЛ. Тут найвищі показники затримки росту серед дітей, найбільша кількість смертей в результаті дорожньо-транспортних пригод та найнижчі показники за грамотністю населення. Показник народжуваності в Африці збільшується, але все більше людей страждають від цих проблем кожен день.
- Глобальні екологічні проблеми.
Є три головних екологічних питання, перерахованих ООН. До них відносяться загрози існування організмів на суші і під водою, зміна клімату і виснаження ресурсів. Згідно зі статистикою ООН, ліси виснажуються зі швидкістю 13 млн гектарів щороку.
Велика частина планети покрита водою. Океани поглинають вуглекислий газ і виробляють близько 30% кисню. Незважаючи на свою важливість, океан знаходиться під загрозою. Надмірний вилов риби викликає загрозу зникнення багатьох видів.
- Глобальні проблеми світу, що вимагають політичних рішень.
До них відносяться безпечне використання ядерних технологій, дотримання міжнародного права та світу, сприяння деколонізації країн і забезпечення ефективного функціонування демократій. Основна загроза для життя людини - сама людина. Світ постійно здригається від результатів терористичних актів, воєн, випробувань нової зброї і міграцій. У гонитві за новими землями політики і агресори гублять тисячі людських життів і виснажують ресурси природи.
Глобальні проблеми вимагають глобальних дій. Коли справа доходить до вирішення основних соціальних проблем з використанням інновацій, нових бізнес-моделей або мирових угод, то багато експертів сходяться на думці, що успіх рішення несе виключно політичний характер, а не технічний.
ШЛЯХИ ВИРІШЕННЯ ГЛОБАЛЬНИХ ПРОБЛЕМ СВІТУ
ООН підготувала звіт під назвою Millennium Development Goals, який є важливим нагадуванням про те, що зміни можливі, коли ми діємо.
Ось 10 основних моментів зі звіту:
- З 1990 по 2015 рік більше 1 млрд людей вийшли з крайньої бідності. Відсоток жебраків в країнах, що розвиваються знизився з 47% до прогнозованих 14%.
- Число дітей молодшого шкільного віку, які не відвідували школу, з 2000 року скоротилося майже вдвічі: з 100 млн в 2000 році до 57 млн.
- З 1990 року дитяча смертність скоротилася більш ніж удвічі. У 1990 році померло 12,7 млн \u200b\u200bдітей у віці до 5 років. У 2018 цього року це число скоротилося до 6 млн.
- Смертність матерів знизилася на 45% з 1990 року.
- З 2000 по 2013 роки число нових випадків ВІЛ-інфекції скоротилося на 40%.
- З 2000 по 2015 роки було попереджено більше 6,2 млн випадків смерті від малярії, в основному серед дітей у віці до 5 років.
- З 1990 року 2,6 млрд людей отримали доступ до поліпшеного джерела питної води.
- Кількість голодуючих в регіонах, що розвиваються скоротилася майже вдвічі з 23,3% в 1990-1992 роках до 12,9% в 2016-м.
- Наведемо можливі вирішення актуальних проблем людства.
Проблему світу і воєн можна вирішити такими способами:
- контролем за виготовленням зброї;
- забороною на використання ядерної зброї і його альтернатив;
- ретельним контролем за торгівлею зброєю та контрабандою;
- жорсткими санкціями для країн-агресорів.
Дотримуючись цих елементарних умов, можна в рази зменшити кількість жертв і наслідків ведення військових дій.
Щоб уникнути екологічної катастрофи необхідні:
- посилена охорона зникаючих організмів;
- оптимальне використання ресурсів від локального до глобального рівня;
- заходи захисту навколишнього середовища від впливів роботи фабрик, заводів та інших підприємств;
- заборона проведення дослідів над тваринами;
- створення нових заповідників.
Демографічну проблему допоможе вирішити ряд дій, спрямованих на гендерну рівність, захист жінок від насильства і вільний доступ до загальної освіти в будь-якій точці світу.
Уникнути нестачі паливно-сировинних ресурсів можна за допомогою впровадження альтернативних джерел отримання енергії і тепла. Одним з головних перешкод цьому є висока вартість обладнання для переробки енергії.
Проблему голоду варто спробувати вирішити таким шляхом:
- розширення земель для вирощування та ведення господарства, а не для бетонної забудови;
- створення нових озер і пасовищ;
- автоматизація малого фермерського бізнесу і фінансування підприємств, що займаються вирощуванням натуральних продуктів харчування.
Води Світового океану також потребують термінового порятунку. Для цього необхідно:
- визначення чітких зон для лову риби, видобутку нафти;
- заміна портової техніки, яка робить викиди в води океану;
- строгий контроль за рівнем чистоти води і інтенсивні дії для її очищення;
- заборона на викид ядерних відходів і хімічної зброї.
Також не варто забувати про правила збереження чистоти за межами планети при дослідженні космічного простору.
Однією з головних проблем є різниця у розвитку багатьох країн. Технології, автоматизація, рівень освіти і медицини настільки сильно відрізняється, що ще більше зменшує можливість мирного існування народів. Єдиним вирішенням цієї проблеми є допомога відстаючим країнам і їх підтримка на міжнародному рівні.
Проблеми людства з кожним днем збільшуються в своїй кількості. Це відбувається по ряду причин, в центі яких стоїть людина. Війни, викид сміття, промислові підприємства, створення нових видів хімічної та ядерної зброї, вирубка лісів і забруднення вод - масштаби руйнувань, які приносить планеті людина, стають жахливими. Щоб уникнути катастрофи і врятувати ресурси для життя нащадків, повинен бути задіяний кожен житель Землі.
Всі глобальні проблеми не вмістилися в цей список. Чи не згадані рідкісні інфекційні захворювання, міжнародний тероризм і багато іншого. З кожним новим десятиліттям будуть з'являтися проблеми. Головне, їх вчасно вирішувати.
БІОТЕХНОЛОГІЇ
Природоохоронні території. Червона Книга України.
Матеріал для учнів 7 класу.
. ПРИРОДООХОРОННІ ТЕРИТОРІЇ. ЧЕРВОНА КНИГА УКРАЇНИ
В Україні є наступні території та об'єкти, що підлягають охороні: природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища, ботанічні сади, дендрологічні парки, парки-пам'ятники садово-паркового мистецтва, зоологічні парки.
Біосферні заповідники створюються для охорони еталонних ділянок певних природних зон (степ, тундра, дельта великої річки), на яких виявлено типові екосистеми з великою кількістю видів живих організмів.
Біосферні заповідники є природоохоронними територіями міжнародного значення, їх створюють за наказом Президента України. Перед тим, як надати певній території природоохоронний статус, науковці повинні провести багаторічну роботу щодо вивчення особливостей певних екосистем, оцінювання наявності унікальних форм рельєфу, рідкісних видів рослин і тварин.
В Україні створені чотири біосферні заповідники: Карпатський біосферний заповідник (Закарпатська область), Чорноморський біосферний заповідник (Херсонська і Миколаївська області), Дунайський біосферний заповідник (Одеська область) і Біосферний заповідник Асканія-Нова імені Фрідріха Едуардовича Фальц-Фейна.
Природні заповідники — державні установи з найсуворішим охоронним статусом, що включають частину природної території, на якій заборонена будь-яка господарська діяльність, відвідування обмежене, ведуться ретельні спостереження за чисельністю й умовами існування видів.
Навколо заповідників створюють спеціальні буферні зони, де дозволено проживання людей, але їхня господарська діяльність обмежена (дозволено випасати худобу, але не дозволено розорювати поля та заготовляти деревину в лісах).
Природні заповідники природоохоронними територіями загальнодержавного значення, їх створюють за наказом Президента України. Перед тим, як надати певній території природоохоронний статус, науковці повинні провести багаторічну роботу щодо вивчення особливостей певних екосистем, оцінювання наявності унікальних форм рельєфу, рідкісних видів рослин і тварин.
В Україні створено 19 природних заповідників.
Назва заповідника | Регіон розташування |
«Медобори» | Тернопільська обл. |
«Єланецький степ» | Миколаївська обл. |
Ґоргани | Івано-Франківська обл. |
Рівненський | Рівненська обл. |
Черемський | Волинська обл. |
«Розточчя» | Львівська обл. |
Поліський та Древлянський | Житомирська обл. |
Дніпровсько-Орільський | Дніпропетровська обл. |
Український степовий | разом з філіями розташований на території Донецької, Запорізької та Сумської областей |
Канівський | Черкаська обл. |
Луганський | Луганська обл. |
«Михайлівська цілина» | Сумська обл. |
Карадазький, Кримський, Ялтинський гірсько-лісовий, «Мис Мартьян», Казантипський, Опукський | Автономна Республіка Крим |
В українських заповідниках розводять зубрів, які є вимираючим видом та занесені до Червоної книги.
Національні парки — це державні установи, що включають територію, на якій з метою охорони навколишнього середовища обмежена господарська діяльність людини, але в певних місцях прокладені туристичні маршрути, проводяться роботи з вивчення природи та популяризації біологічних знань.
В межах природного парку є як території суворої охорони, так і території, що за своїм статусом схожі на буферні зони навколо заповідників.
Природні заповідники природоохоронними територіями загальнодержавного значення, їх створюють за наказом Президента України.
В Україні створено 23 національні природні парки.\
Назва парку | Регіон розташування |
«Білобережжя Святослава», «Бузький Гард» | Миколаївська обл. |
«Верховинський»,«Галицький», «Гуцульщина», «Карпатський» | Івано-Франківська обл. |
«Гетьманський», «Деснянсько-Старогугський | Сумська обл. |
«Голосіївський» | м. Київ |
«Верхнє Побужжя», «Подільські Товтри» | Хмельницька обл. |
«Азово-Сиваський», «Джарилгацькпй» | Херсонська обл. |
«Нижньодністровський», «Тузловські лимани» | Одеська обл. |
«Зачарований край», «Синевир», «Ужанський» | Закарпатська обл. |
«Білоозерський» | Київська та Черкаська області |
«Святі гори» | Донецька обл. |
«Прип'ять-Стохід», «Шацький» | Волинська обл. |
«Гомільшанські ліси», «Дворічанський», «Слобожанський» | Харківська обл. |
«Великий Луг», «Приазовський» | Запорізька обл. |
«Залісся» | Київська та Чернігівська області |
«Пирятинський» | Полтавська обл. |
«Вижницький», «Хотинський», «Черемоський» | Чернівецька обл. |
«Дермансько-Острозький» | Рівненська обл. |
«Нижньосульський» | Черкаська та Полтавська області |
«Північне Поділля», «Сколівські Бескиди», «Яворівський» | Львівська обл. |
«Ічнянський», «Мезинський» | Чернігівська обл. |
«Кременецькі гори», «Дністровський каньйон» | Тернопільська обл. |
«Чарівна гавань» | Автономна Республіка Крим |
Заказники — природна територія, на якій під охороною перебуває не природний комплекс в цілому, а лише деякі його частини (окремий ліс або його ділянка; болото; історико-меморіальні чи геологічні об'єкти) для охорони певних видів тварин або рослин. Рішення про створення інших природоохоронних територій приймають місцеві органи влади.
Гора Аю-Даг в Криму, острів Зміїний в Чорному морі, Савранський ліс на березі Південного Бугу в Одеській області, болото Мох в Чернігівській області, гідрологічний заказник Дідове озеро в Житомирській області).
Регіональні ландшафтні парки — це природоохоронні установи, що організовуються з метою збереження унікальних природних та історико-культурних комплексів і об'єктів, а також для створення умов для відпочинку людей (є в усіх областях України, регіональний ландшафтний парк Гранітно-Степове Побужжя в Миколаївській області, Міжрічинський регіональний ландшафтний парк в Чернігівській області, регіональний ландшафтний парк «Тилігульський» в Одеській області та інші).
Пам'ятка природи — це територія, на якій розташований рідкісний або видатний об'єкт живої або неживої природи (скелі Довбуша в Івано-Франківській області, Урочище Кам'яне Село в Житомирській області).
Заповідними урочищами є лісові, степові, болотні та інші цілісні ландшафти, що мають важливе наукове і природоохоронне значення й повинні зберігатися в первозданному вигляді (Дністровські плавні в Одеській області, урочище Холодний яр в Черкаській області).
Зоопарки — державні та приватні установи, які штучно створюють для тварин умови життя, близькі до природних, там проводиться робота з вивчення тварин, їх розведення, акліматизації та популяризації біологічних знань.
Червона книга МСОП (міжнародна Червона книга) — це основний документ, у якому узагальнено відомості про стан видів організмів, яким загрожує вимирання, охоплює тваринний і рослинний світ всієї планети і містить загальні рекомендації урядам країн, на територіях яких склалася загрозлива ситуація щодо певних видів. Видана Міжнародною спілкою охорони природи (МСОП) у 1963 році.
Червона книга України - державний документ, який містить дані про сучасний стан видів тварин і рослин України, що перебувають під загрозою зникнення.
Перше однотомне видання вийшло в 1980 році (містило 85 видів хребетних тварин і 151 видів рослин).
Друге двотомне видання побачив світ у 1994 році том «Тваринний світ» (внесено 382 види хребетних і безхребетних тварин), у 1996 році був надрукований другий том «Рослинний світ» (містив дані про 541 видів рослин).
У третьому двотомному виданні кількість видів, що потребують охорони, знову збільшилося (542 види тварин і 826 видів рослин і грибів).
Про кожну тварину вказані такі відомості: поширення, чисельність у природі та її зміни, розмноження в неволі, заходи з охорони, які вже вжиті, й ті, яких необхідно вжити.
Регіональні червоні книги або червоні списки деяких областей, до яких вносять дані про рослини, гриби і тварин, що потребують охорони саме в цьому регіоні.
1. Які українські біосферні заповідники ви знаєте?
В Україні створені чотири біосферні заповідники: Карпатський біосферний заповідник (Закарпатська область), Чорноморський біосферний заповідник (Херсонська і Миколаївська області), Дунайський біосферний заповідник (Одеська область) і Біосферний заповідник Асканія-Нова імені Фрідріха Едуардовича Фальц-Фейна.
2. Чим заказник відрізняється від заповідника?
У заказнику, на відміну від заповідника, під охороною перебуває частина природного комплексу; має територіальне значення; рішення про створення заказника приймають місцеві органи влади.
Заповідник - територія з найсуворішим охоронним статусом, в межах повністю заборонена господарська діяльність людини; являється природоохоронною та науково-дослідною установою; займає велику територію; має загальнодержавне значення; рішення про створення приймає Президент України.
3. Що таке пам'ятка природи? Наведіть приклади найвідоміших пам'яток природи вашої області.
Пам'ятка природи — це територія, на якій розташований рідкісний або видатний об'єкт живої або неживої природи.
Пам'ятками природи є скелі Довбуша в Івано-Франківській області, Урочище Кам'яне Село в Житомирській області.
4. Чому книги з даними про живі організми, що перебувають під загрозою зникнення, називають червоними?
У 1963 році всесвітньовідомими вченими вперше був складений список видів тварин, рослин та грибів, що потребують охорони. Дія того щоб підкреслити особливу значимість такого списку, голова комісії Пітер Скотт запропонував назвати його Червоною книгою, бо червоний колір є міжнародним сигналом небезпеки.
5. Як формується Червона книга України?
Формуванням Червоної книги України займається Національна комісія з Червоної книги, до складу якої входять провідні зоологи і ботаніки нашої держави. Для того щоб внести певний вид до Червоної книги, необхідно багато років спостерігати за станом його популяцій, якщо буде встановлено, що даний вид має обмежений (вузький) ареал, а його чисельність стабільно знижується, то виду присвоюється передбачений законом статус (рідкісний або зникаючий), і його вносять до списку видів Червоної книги.
Списки видів, що мають бути внесеш до Червоної книги, затверджуються Кабінетом міністрів України.
Немає коментарів:
Дописати коментар